Diginak ve Figopara, güç birliğine gitti

Dijital taşımacılık platformu Diginak, yeni nesil alacak platformu Figopara ile güçlerini birleştirdi.

Dijital taşımacılık platformu Diginak, hızlı büyümesini sürdürüyor. Sunduğu hizmet kalitesini bir üst segmente taşımak için stratejik iş ortaklarının sayısını da artıran firma, şirketlerin işletme sermayesini genişletmek ve tedarikçi finansmanına aracılık etmek amacıyla kurulan FinTek şirketi Figopara ile güç birliği yaptı. İki firma arasında imzalanan stratejik işbirliği ile nakliye sektörünün daha da ileriye taşınması hedefleniyor.

Kontrat lojistiğine gücü yetmeyen KOBİ’lerin düzenli spot taşımacılığı ihtiyaçlarını karşılayan Diginak, küçük ölçekli kurumlar ve kamyoncular arasındaki peşin hizmet bedeli ödemesi sorununa çözüm geliştirmek için Figopara ile güçlerini birleştirdi. Yeni dijital çağda, nakliye sektörünün dinamiklerin de değiştiğinin farkında olan sektör lideri iki şirket sayesinde; KOBİ’lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşması sağlandı.

Figopara’nın KOBİ’lerin ihtiyacı olan vadeli ödeme seçeneği hizmetini devreye sokarak taşımacılık sektörünün çok önemli sorunu olan tahsilat için çok iyi bir çözüm ürettiğini söyleyen Diginak CEO’su Oğuzhan Karaca “Figopara ile iş birliğimiz sayesinde kamyoncu taşıdığı yük için talep ettiği nakliye parasını peşin alırken, küçük ve orta ölçekli kurumlar da vadeli ödeme seçeneğini değerlendirerek finansal yüklerini hafifletme imkânı buldular” dedi.

Binlerce KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz!

Oğuzhan Karaca, sözlerine şöyle devam etti: “Diginak.com ve Figopara’nın iş birliğiyle binlerce KOBİ’ye ulaşmayı hedefliyoruz. Sektörde irili ufaklı 8000’e yakın lojistik firması bulunuyor. Bu şirketler, Türkiye’deki toplam lojistik ve taşımacılık işlerinin sadece %6’sını karşılayabiliyor. Pazarın geri kalan %94’ü ise kamyoncular yani bireysel nakliye hizmeti sunan bireylerin elinde. Ülke genelindeki kamyoncuların yakıt, lastik, bakım ve günlük giderlerini karşılayabilmesi için yani tekerleği döndürebilmeleri için peşin tahsilata ihtiyacı var. KOBİ’lerin finansal gücü ise sınırlı… İşte burada devreye TIO (Taşıma işleri Organizatörü) yetki belgesine sahip Diginak.com giriyor. Müşteriye kesilen e-faturayı Figopara’nın sistemine yüklüyor. Kamyoncu nakit olarak ödemesini Figopara üzerinden anında alabiliyor. Diginak olarak Figopara ile sektörün bu önemli sorununa merhem olmayı başarmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Oğuzhan Karaca, 2023’te bu iş modelini büyüterek yeni ve farklı çözümlerle sektör profesyonellerinin iş ihtiyaçlarını karşılamaya devam edeceklerini sözlerine ekliyor.

Figopara Stratejiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Gökalp Yanıkçı, iki firma arasında gerçekleştirilen iş ortaklığı ile şu bilgileri verdi: “Diginak ile gerek taşımacılık sektörünün gerekse bu hizmeti alan KOBİ’lerin tahsilat ihtiyaçlarını çözerek başarılı bir işbirliğine imza attık. Geliştirdiğimiz çözümlerle ve işbirlikleriyle KOBİ'lerin hızlı, kolay ve ucuz finansmana ulaşmasına aracılık etmekten mutluyuz. 2023 yılında da yeni iş ortaklarımızla büyümemizi sürdürecek ve ülke ekonomisine katlı sağlamaya devam edeceğiz.“

KOBİ’lere online TIR servisi

Diginak - 7.11.2023

Pandemi sürecinde büyüyen online perakende uygulamaları yeni bir girişime ilham oldu.

Türkiye’de günlük 450 bin araç yük taşıyor

Diginak - 7.11.2023

Diginak CEO’su Oğuzhan Karaca, Türkiye’nin GSYH’sinin 1 trilyon dolar olduğu düşünüldüğünde bunun yaklaşık yüzde 10’unun lojistik sektörüne ait olduğunu söyledi. Karaca, “Taşımacılık; savaşta mühimmat, barışta da ekmek taşımak için çok önemli” dedi.

Kamyoncu ve nakliyeciyi dijitalleştirdi, 300 KOBİ’nin yükünü taşımaya başladı

Diginak - 7.06.2023

Türkiye’de yurt için yük taşıması yapan yaklaşık 1 milyon kamyon esnafı buluyor. Kurumsal lojistik firmaları dışında genellikle dağınık bir yapıda olan bu kamyoncu esnafı, geleneksel ‘komisyoncu nakliye firmaları’ ile yük bulup para kazanıyor.

Diginak CEO’su Oğuzhan Karaca’dan Genç Girişimcilere 7 Altın Öneri

Diginak - 7.06.2023

Diginak.com CEO’su Oğuzhan Karaca, Sabancı Üniversitesi’nde geleceğin girişimcileri ile buluştu. Melek yatırıcıları ikna etmenin yollarını ve girişimciliğin psikolojisini anlatan Karaca, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Diginak’dan Sıfırdan Başlayalım Projesi

Diginak - 7.06.2023

Dijital taşımacılık platformu Diginak, depremden etkilenen bölgelerde çalışan ve deprem dolayısı ile yaşadıkları şehri terk etmek zorunda kalan lojistik profesyonellerine destek olmak üzere “Sıfırdan Başlayalım” sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Yerli lojistik platformu Diginak, ABD pazarına göz dikti

Diginak - 7.06.2023

Diginak CEO’su Oğuzhan Karaca “İş modelimiz Amerika pazarının geçmiş dinamikleri ve gelecek vizyonu incelenerek geliştirildi. Amerika pazarında da, Türkiye gibi Bireysel Nakliyeci ( Owner Operator) odaklı bir özmal yapısı var. Yakın bir zamanda bu pazara güçlü bir giriş yapmayı planlıyoruz” dedi.