Sezonsallık

Türkiyenin yaz aylarındaki taşımacılık ihtiyaç haritası ile, kış aylarındaki ihtiyacı birbirinden ciddi farklılık gösterir. Örneğin, yazın tarım ve turizm sezonunun başlaması ile yurt içi taşıma ihtiyacın da gözle görülür bir değişiklik yaşanır.

Hasat bölgelerine ve turizm alanlarına yoğunlaşan lojistik firmaları, endüstriyel işlerden uzaklaşır ve buda endüstriyel taşımalarda karşılama oranlarını düşürür ve maliyetleri arttırır. Türkiye’nin kışın günlük araç ihtiyacı 350-400 Bin araç/yükleme/gün iken ( FTL) Yazın 500-550 Bin bandına kadar çıkabilir. Türkiye’nin ana taşıma kapasitesinin 400-450 Bin araç/yükleme/gün olduğu göz önüne alınır ise, kışın yurt içinde talebe nazaran araç fazlası var iken, yazın araç eksikliği ortaya çıkmaktadır. İşte bu sebepte dolayı, spot piyasasında kışın navlun fiyatları düşerken, yazın navlun fiyatları yükselmektedir.

Kontrat lojistiği nedir?

Diginak - 6.04.2023

Kontrat lojistiği daha çok orta ve büyük ölçekli ticari işletmelerin tercih ettiği bir taşımacılık hizmeti satınalma şeklidir.

Spot Taşımacılık nedir?

Diginak - 6.04.2023

Spot taşımacılık, günlük piyasa fiyatları üzerinden sadece ilgili taşıma için yapılacak bir kontrat ile müşterinin ( Yük sahibi) ilgili yükü bir lojistik firmasına veya bireysel nakliyeciye taşıtmasına verilen addır.

Bireysel nakliyeci (Kamyoncu) kimdir?

Diginak - 6.04.2023

Bireysel nakliyeci (kamyoncu) , genellikle aracın sahibi olan işletmecinin şahıs şirketi kurarak ve T.C Ulaştırma Bakanlığından aldığı yetki belgesi ile hem aracının sürücülüğünü yapması ve hem de fatura kesme kabiliyetine sahip olması ile gerçekleştirilen ticari faaliyettir.

Nakliye komisyoncusu kimdir?

Diginak - 6.04.2023

T.C. Ulaştırma Bakanlığından almış olduğu H1/H2 yetki belgesi ile taşımacılık işine aracılık yapan tüzel kişiliğe nakliye komisyoncusu denir.

Nakliye fiyatına etki eden faktörler nelerdir?

Diginak - 6.04.2023

Nakliye fiyatına etki eden birçok faktör bulunmaktadır. Bunlardan bazıları nakliye fiyatına yüksek etki yaparken diğerleri de düşük etki ile sınırlı kalmaktadır.

Dönüş yükü nedir?

Diginak - 6.04.2023

Nakliyecinin ana çalışma rotasının başlangıcına dönmek için arayış içerisinde olduğu işe dönüş yükü denir.